Education‎ > ‎

ENSIMAG

ENSIMAG jest renomowaną, francuską, wyższą uczelnią informatyki i matematyki stosowanej wchodzącą w skład kompleksu uczelni INPG (Institut polytechnique de Grenoble).

Studiowałem tam przez semestr letni roku 2010 w ramach programu ERASMUS realizując przedmioty ze specjalności: Modelowanie matematyczne, symulacja i przetwarzanie obrazów.
(Przedmioty odbywały się po francusku i angielsku. Najzabawniej wspominam zajęcia z języka niemieckiego - oglądanie niemieckich filmów z francuskimi napisami lub testy polegające na tłumaczeniu francuski-niemiecki rozwinęły mój sposób myślenia.)

Tytuł projektu specjalności to:
"Nawigacja obrazów bardzo dużej rozdzielczości (Pławikonik)"

Praca badawcza wzorowana była na Google Maps oraz nowym rozwiązaniu Microsoft- SeaDragon (obecnie Zoom.it), ale postawiono wyższe wymagania względem wydajności i wyświetlanej w czasie rzeczywistym rozdzielczości. Udostępniono nam cztery 30-calowe monitory, każdy o rozdzielczości HD 1080, czyli 1920x1080 pikseli.

Obraz dużej rozdzielczości podzielony został na mniejsze kwadraty o rozmiarze 256x256 pikseli. Udało się zredukować użycie pamięci poprzez wyświetlanie minimalnej liczby kwadratów zapełniających aktualny widok. 

W trakcie pre-processingu została wygenerowana piramida miniatur (na podobieństwo mipmap), które wykorzystywane były jako tekstury nakładane na siatkę złożoną z kwadratów.

Projekt zrealizowany został w 3-osobowym zespole:
  • Amaury Balliet (grid, cocoa)
  • Lucas Berthou (preprocessing, "spirala")
  • Wojciech Kedzierski (memory manager, glut)